• TR
  • EN

Bölüm Hakkında

Yeditepe Üniversitesi Tarih Doktora Programı tarih alanında ulusal ve uluslararası düzeyde katkı sağlayacak birikim ve beceri sahibi akademisyenler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Tarih Doktora Programı'nın eğitim dili Türkçe olup ayrıca ana bilim dallarına ayrılmamakla beraber kapsamı açısından Orta Asya ve Orta Çağ Türk Tarihi'nden Bizans Tarihi'ne, Osmanlı Tarihi'ne, Milli Mücadele ayrıca Cumhuriyet ve sınırlı sayıda doktora programında ele alınan pek çok konuda dersler içermektedir.

   

Vizyon Misyon

Misyonumuz:
Bölümümüzün misyonu, öğrencilerimize sadece geçmişle ilgili bilgi ve disiplinleri değil aynı zamanda geçmişten edinilen tecrübelerle günümüz siyasi, iktisadi, sosyal, kültürel olaylarını mantıklı ve kapsamlı bir bakış açısıyla değerlendirme bilincini kazandırmaktır.

Vizyonumuz:
Alanında uzman, objektif, tarih bilimi etiğini benimsemiş kadrosuyla Türkiye'nin önde gelen bölümlerinden biri olarak dünyadaki tarih tartışmalarına katkıda bulunmaktır.

Başvuru Koşulları

Doktora Programları

 -      Yurtiçi ve yurtdışı denkliği olan bir kurumdan yüksek lisans diploması almış olmak.

-       Doktora programları için ALES'den herhangi bir puan türünden minimum 55 ve üstünde puana sahip olmak. (Geçerlik süresi beş yıldır.)

-       İngilizce dil yeterliliği için son beş yıl içinde girilen YÖKDİL, YDS, E-YDS ' den 55 veya son iki yıl içinde girilen TOEFL IBT' den 66, puana sahip olmak.

Bologna

Yeditepe Üniversitesi, Bologna Eşgüdüm Komisyonu çalışmalarını ulusal ve uluslar arası yeterlikler çerçevesinde yürütmektedir.

Bu doğrultuda üniversitemizde 2006 yılından beri devam etmekte olan çalışmalar sonucu 2012 yılında, var olan tüm programların yeterlikleri, Türkiye Yükseköğretim Yeterlikler Çerçevesi (TYYÇ) ile mesleki ve güncel standartlar göz önünde tutularak belirlenmiş ve derslere ait öğrenme çıktıları ile ilişkilendirilerek öğretimin daha planlı ve nitelikli hale gelmesi sağlanmıştır.

Eğitimde bilimsellik, işbirliği ve şeffaflık ilkeleri gereğince tüm programlara ait ders planları hazırlanmış ve fakülte web sayfalarında yayınlanmıştır.

Uluslar arası standartlara ilişkin benzeri çalışmalar üniversitemizin bilimsel, dinamik ve yenilikçi anlayışı çerçevesinde devam etmektedir.

 

Bölümümüz Bologna Sorumlusu

Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL

Bölümümüz Bologna Bilgi Paketini İncelemek İçin Tıklayınız.

TYYÇ Tablosu​

Dersler