• TR
  • EN

Bölüm Hakkında

Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak, “Karşılaştırmalı Edebiyat Yüksek Lisans Programı”ndan sonra “Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı”nı da açmış bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Çünkü buna, “akademik bir tamamlanma” durumunun çok ötesinde anlamlar yüklüyoruz.

Türk Dili Edebiyatı Bölümü 1996, Karşılaştırmalı Edebiyat Yüksek Lisans Programı ise, 2006 yılından bu yana eğiticiler ve araştırıcılar yetiştiriyor.  Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı’nın da, işte bu derin geçmişin ve zengin birikimin temelleri üzerinde hızla yükseleceğine, Türk edebiyatı araştırmalarına yepyeni heyecanlar ve bakış açıları kazandıracağına yürekten inanıyoruz.

Tecrübeli olduğu kadar donanımlı da olan akademik kadromuz; hem yüksek ve kaliteli hem de evrensel ölçütlerde bir program için gereken özgüveni ve umudu bize fazlasıyla veriyor. Ne yapacağımızı da, nereye yürüyeceğimizi de, nereye varacağımızı da gayet iyi biliyoruz. 

Zorunlu ve seçmeli dersler havuzumuzu, Türk edebiyatının bütün alanlarına uzanılabilecek ve diğer sosyal bilimlerle de ilişkiler kurulabilecek içerik ve çeşitlilikte oluşturduk.  Ayrıca, edebiyatın ana malzemesinin dil olduğunu göz önünde tutarak, dile ve dilbilime çağdaş yaklaşımları da programımıza özenle yerleştirdik. Özgün, özgür ve yaratıcı düşüncenin, her şeyden önce sağlam bir dil, anlam ve algı bilgisine ihtiyaç duyduğunun farkındayız. Esasen, Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı’nda araştırma, eleştirme, çözümleme ve yorumlama becerilerini geliştirmek ve sistemli uygulamalar gerçekleştirmek başlıca amacımız olacaktır. Araştırmacı adaylarımız, sadece dinlemeyecekler; sunumları, önerileri ve projeleriyle dersleri yönlendirebilecekler, sadece öğrenmeyecekler; münazaraları, müzakereleri ve fikir alışverişleriyle konuları içselleştirebileceklerdir.

Modern dönemin modern araştırmacıları olacaklardır.

Çıtayı biraz yüksek tuttuğumuzun bilincindeyiz. Çünkü iddialıyız. Çünkü, gücümüzü, köklü kurumsal geçmişimizden, yetkin akademik kadromuzdan, en önemlisi de bilmeye ve öğrenmeye hiç kanmayan büyük tutkumuzdan alıyoruz.

Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı’yla geleceğe daha güvenle bakıyoruz.

Vizyon Misyon

Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı; kuramsal, disiplinlerarası ve karşılaştırmalı bakış açılarıyla Türk edebiyatı araştırmalarına katkıda bulunmayı amaç edinmiştir.

Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı’nda; araştıran, eleştiren, çözümleyen ve yorumlayan; özgür ve yaratıcı düşünceyi bilimsel usûl ve metotlarla bütünleştiren araştırmacılar yetiştirmek hedeflenmektedir.

Başvuru Koşulları

YENİ TÜRK EDEBİYATI DOKTORA PROGRAMINA BAŞVURU KOŞULLARI

-  Ülkemizdeki üniversitelerin veya YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerin yüksek lisans programlarından mezun olmak; Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından yapılacak Bilim Sınavı'nda (Yazılı ve sözlü olarak iki sınav yapılmaktadır.) başarılı olmak koşulları aranmaktadır. (Öğrencilerin "Bilimsel Hazırlık Dersleri" alıp almayacakları yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre belirlenir.)

- ALES'ten en az 55  (Geçerlik süresi beş yıldır.)

- İngilizce dil sınavından muafiyet için son beş yıl içinde girilen YÖKDİL, YDS' den 55 veya son iki yıl içerisinde girilen TOEFL' dan 66 puana sahip olmak gerekmektedir.

- Niyet Mektubu

- 2 adet Referans Mektubu

- Özgeçmiş

- Transkript

 

“YENİ TÜRK EDEBİYATI” DOKTORA PROGRAMI BAŞVURULARI / SINAV TAKVİMİ

Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı'na tüm yıl boyunca başvuru yapılabilir. Başvurular online olarak, Sosyal Bilimler Enstitüsü web sayfasından yapılmaktadır.

Online başvuru yapan adayların ALES/DİL puanlarını, Lisans ve Yüksek Lisans ders dökümlerini, özgeçmişlerini ayrıca  nilay.karakoc@yeditepe.edu.tr adreslerine göndermeleri gerekmektedir. Adaylar gönderdikleri e-postalarında hangi tarihteki sınava gireceklerini de belirtmelidirler.

Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında yapılan sınavlarda kabul alan adaylar öğrenime Bahar Dönemi’nde; Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül aylarında yapılan sınavlarda kabul alan adaylar ise öğrenime  Güz Dönemi’nde başlayacaklardır.

 

Tüm sorularınız için iletişim:

Ar. Gör. Nilay Karakoç - 0216 578 00 00- 3065

nilay.karakoc@yeditepe.edu.tr

veya

Dr. Öğr. Üyesi Bahar Gökpınar - bahar.gokpinar@yeditepe.edu.tr

 

Bologna

Okuma Listesi

Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı okuma listesi için tıklayınız. 

Perşembe, 16 Mayıs, 2019 - 14:46
  Yeni Türk Edebiyatı Doktora Programı başvuruları başladı.   Online başvurunuzu  http://ebs.yeditepe.edu.tr/ adresinden yapabilirsiniz. Programla ilgili ayrıntılı bilgiye http://sbe.yeditepe.edu.tr/tr/yeni-turk-edebiyati-doktora-programi/bolum-hakkinda/...