• TR
  • EN

Felsefe Yüksek Lisans Programı'nın amacı, öğrencilerin felsefenin temel disiplinlerinden birinde uzmanlaşmalarını, Türkçe Felsefe Diline, ulusal ve uluslararası felsefe çalışmalarına katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Bölüm, Yüksek Lisans öğrencilerine antik, klasik ve modern diller bağlamında, Felsefe Tarihi ve ilgili alanlarda araştırma yapabilmeleri için uygun araçları sağlamanın yanısıra Kıta Felsefesi ve Analitik Felsefe arasında çagdaş felsefe tartışmalarını yönlendiren ara alanda da çalışabilme olanağı sunmaktadır.

Yüksek lisans öğrencilerimize felsefe çalışmaları ve araştırmaları için olanaklarımız dahilinde en iyi eğitim ortamını sunmak amacıyla, gerek öğretim üyelerimiz gerekse öğrencilerimizin araştırmalarında kullanılmak üzere her tür felsefe kitap (orjinal dillerinde ve çevirileriyle), dergi ve internet veritabanının temini konusunda üniversitemiz Bilgi Merkezi ile işbirliği içinde çalışmaktayız. Öğrencilerimiz, Felsefe Bölümü Seminerlerine (her Çarşamba 16.30'da gerçekleştirilen) katılmaları konusunda teşvik edilmektedirler, böylece gerek üniversite dışından gerekse Bölümden konuşmacıları dinlemeleri ve güncel çalışmaları takip etmeleri sağlanmaktadır.

Bölüm öğretim elemanları tarafından yayına hazırlanan ve Uluslararası Felsefe İndeksiPhilosopher's Index'te listelenmekte olan hakemli ortak kitabımız Yeditepe'de Felsefe (Philosophy at Yeditepe), bu alanda çalışan araştırmacılar arasında bir iletişim olanağı yaratması açısından lisanüstü öğrencilerimizin de faydalanabilecekleri bir çalışmadır.

Program, Felsefe veya başka bir dalda lisans eğitimini tamamlamış; Felsefe Bölümü tarafından belirlenen jüri tarafından gerçekleştirilen, yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olan herkese açıktır. Uluslararası denkliği olan bir yeterlik sınavını (bilgisayar destekli TOEFL'da en az 213 puanı ya da Yeditepe Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı'nı) geçemeyen öğrenciler Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'na kabul edilerek başarı düzeylerine göre 1-4 dönem süresince İngilizce dil eğitimi alırlar. Felsefe alanı dışında lisans derecesi almış öğrencilerin 2 yarıyıl boyunca lisans düzeyinde Bilimsel Hazırlık dersleri almaları gerekmektedir. Bu süre Yüksek Lisans için tanınan yasal süreden düşülmez. Öğrencilerin programı tamamlayabilmeleri için toplam 21 kredilik ders almaları (Bilimsel Hazırlık döneminde alınan dersler bu 21 krediye dahil değildir), yönetmelik gereklerine uygun bir Yüksek Lisans Tezi yazmaları ve tez savunmasında başarılı olmaları zorunludur.  

Felsefe Yüksek Lisans eğitimini tezsiz olarak da yapmak olanaklıdır. Felsefe Tezsiz Yüksek Lisans Programı 4'ü zorunlu ve 8'i seçmeli olmak üzere 12 ders ile tamamlanır.

Öğrencilerin her yarıyıl Felsefe Bölümü Yüksek Lisans Programı'nda belirtilen Metafizik/Epistemoloji/Felsefe Tarihi; Mantık/Bilim Felsefesi/Dil Felsefesi; Etik/Estetik/Siyaset Felsefesi gruplarından en az birinden iki seçmeli olmak üzere toplam dört ders almaları öngörülmektedir.

Yüksek lisans dersleri iki dilde ve yoğun seminerler şeklinde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler, yazılı sınav ve araştırma yazıları üzerinden değerlendirilirler.

 

 Felsefe Anabilim Dalında "Tezsiz YükseK Lisans" yapma olanağı da vardır. Felsefe Tezsiz Yüksek Lisans için tamamlanması gereken kresi 36 (90 AKTS) dir. 

Çarşamba, 6 Ekim, 2021 - 12:33
Yüksek Lisans derslerinin yeri PHIL 501: Hukuk 104, PHIL 513 :Hukuk 103, PHIL 514 :GSF 107, PHIL 515: Ek Bina 6E06 olarak değişmiştir.
Pazartesi, 20 Eylül, 2021 - 00:34
2021 Güz Dönemi ders programına buradan ulaşabilirsiniz.
Salı, 14 Eylül, 2021 - 11:51
Prens Adaları Felsefe Sempozyumu Felsefe ve Siyaset adlı Sempozyum 25.09.2021 Saat 13:00'te Büyükada Anadolu Kulübünde gerçekleştirilecektir. Bilgi için tıklayınız. Etkinliğe katılım için kayıt gereklidir. Kayıt olmak için aşağıdaki e-posta adreslerine şu bilgileri...
Salı, 8 Haziran, 2021 - 12:47
2021 Bahar Dönemi Bütünleme Sınavı Tarihlerine buradan ulaşabilirsiniz.
Perşembe, 20 Mayıs, 2021 - 13:00
2021 Bahar Dönemi Felsefe Bölümü Final Programına buradan ulaşabilirsiniz.
Tem 06

Felsefe Yüksek Lisans ve Doktara Programı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Lale Levin BASUT' un katılımıyla,  "Kant'...