• TR
  • EN

Felsefe Yüksek Lisans Programı'nın amacı, öğrencilerin felsefenin temel disiplinlerinden birinde uzmanlaşmalarını, Türkçe Felsefe Diline, ulusal ve uluslararası felsefe çalışmalarına katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Bölüm, Yüksek Lisans öğrencilerine antik, klasik ve modern diller bağlamında, Felsefe Tarihi ve ilgili alanlarda araştırma yapabilmeleri için uygun araçları sağlamanın yanısıra Kıta Felsefesi ve Analitik Felsefe arasında çagdaş felsefe tartışmalarını yönlendiren ara alanda da çalışabilme olanağı sunmaktadır.

Yüksek lisans öğrencilerimize felsefe çalışmaları ve araştırmaları için olanaklarımız dahilinde en iyi eğitim ortamını sunmak amacıyla, gerek öğretim üyelerimiz gerekse öğrencilerimizin araştırmalarında kullanılmak üzere her tür felsefe kitap (orjinal dillerinde ve çevirileriyle), dergi ve internet veritabanının temini konusunda üniversitemiz Bilgi Merkezi ile işbirliği içinde çalışmaktayız. 

Bölüm öğretim elemanları tarafından yayına hazırlanan ve Uluslararası Felsefe İndeksiPhilosopher's Index'te listelenmekte olan hakemli ortak kitabımız Yeditepe'de Felsefe (Philosophy at Yeditepe), bu alanda çalışan araştırmacılar arasında bir iletişim olanağı yaratması açısından lisanüstü öğrencilerimizin de faydalanabilecekleri bir çalışmadır.

Program, Felsefe veya başka bir dalda lisans eğitimini tamamlamış herkese açıktır. Uluslararası denkliği olan bir yeterlik sınavını (bilgisayar destekli TOEFL'da en az 66 puanı ya da Yeditepe Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı'nı) geçemeyen öğrenciler Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'na kabul edilerek başarı düzeylerine göre 1-4 dönem süresince İngilizce dil eğitimi alırlar. Felsefe alanı dışında lisans derecesi almış öğrencilerin 2 yarıyıl boyunca lisans düzeyinde Bilimsel Hazırlık dersleri almaları gerekmektedir. Bu süre Yüksek Lisans için tanınan yasal süreden düşülmez. Öğrencilerin programı tamamlayabilmeleri için toplam 21 kredilik ders almaları (Bilimsel Hazırlık döneminde alınan dersler bu 21 krediye dahil değildir), yönetmelik gereklerine uygun bir Yüksek Lisans Tezi yazmaları ve tez savunmasında başarılı olmaları zorunludur.  

Öğrencilerin her yarıyıl Felsefe Bölümü Yüksek Lisans Programı'nda belirtilen Metafizik/Epistemoloji/Felsefe Tarihi; Mantık/Bilim Felsefesi/Dil Felsefesi; Etik/Estetik/Siyaset Felsefesi gruplarından en az birinden iki seçmeli olmak üzere toplam dört ders almaları öngörülmektedir.

Yüksek lisans dersleri iki dilde ve yoğun seminerler şeklinde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler, yazılı sınav ve araştırma yazıları üzerinden değerlendirilirler.

Felsefe Yüksek Lisans programını tezsiz olarak tamamlamak olanaklıdır. Felsefe Tezsiz Yüksek Lisans Programı 4'ü zorunlu ve 6'sı seçmeli olmak üzere 10 ders ve Mezuniyet Projesi ile tamamlanır.

 

 

 

Başvuru Koşulları

-           Yurtiçi ve yurtdışı denkliği olan bir kurumdan lisans diploması almış olmak.

-           Tezli Yüksek Lisans programları için ALES'den herhangi bir puan türünden minimum 55 ve üstünde puana sahip olmak. (Geçerlik süresi beş yıldır.)

-           İngilizce dil sınavından muafiyet için son beş yıl içinde girilen YÖKDİL, YDS, E-YDS ' den 55 puan veya son iki yıl içinde girilen TOEFL IBT' den 66 puana sahip olmak veya eğitim dili %100  ingilizce olan lisans programından mezun olmak,

 

Vizyon Misyon

Misyon:

Yeditepe Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans Programı sağlam felsefe tarihi tabanı üzerine oturan ve çeşitli felsefe geleneklerine açık bir yüksek lisans eğitim programı ile alanında yetkin felsefecilerin yetişmesine katkıda bulunmak amacındadır.

Vizyon: 

Yeditepe Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans Programı hem ulusal hem de uluslararası kültür dünyasına çalışmalarıyla katkı sağlayacak, projeler üretecek ya da varolan projelerde etkin bir biçimde görev alacak felsefece bakışı açısını güncel sorunlar söz konusu olduğunda bir yöntem olarak kullanabilecek araştırmacılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Salı, 10 Ekim, 2023 - 13:57
2023 Lisansüstü Felsefe Güz Dönemi ders programına buradan ulaşabilirsiniz
Perşembe, 5 Ocak, 2023 - 11:00
2022 Güz Dönemi final tarihlerine buradan ulaşabilirsiniz.
Pazartesi, 26 Eylül, 2022 - 11:33
2022 Güz Dönemi Ders Programına buradan ulaşabilirsiniz. *PHIL 501 dersinin yeri HUKUK 114 olarak güncellenmiştir.
Çarşamba, 1 Haziran, 2022 - 12:39
2022 Bahar Dönemi Felsefe BölümüYüksek Lisans Programı final tarihleri aşağıdaki gibidir: PHIL 502 Modern Felsefe 9 Haziran 2022 Perşembe 14.00-18.00- GSF 109 PHIL 521 Felsefe Metinlerinde Yorum 8 Haziran 2022 Çarşamba 16.00-20.00- GSF 109
Cuma, 11 Mart, 2022 - 11:22
25 Mart Cuma günü saat 19.00'da çevrimiçi olarak gerçekleşecek "Giambattista Vico, Yeni Bilim Üzerine" başlıklı konferans hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Tem 06

Felsefe Yüksek Lisans ve Doktara Programı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Lale Levin BASUT' un katılımıyla,  "Kant'...

2022 Bahar Dönemi Felsefe Bölümü Ders Programı için...