• TR
 • EN

Bölüm Hakkında

Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Doktora (Ph.D.) Programı, Doktora öğrencilerine, işletme alanında öncü araştırmalar yapma, kazanılan yeni bilgileri işletme yöneticilerine, işletme eğitimini amaç edinmiş eğitim kurumlarına ve kar amacı gütmeyen kamu ve sivil toplum örgütlerine yayma fırsatı sunmaktadır. Amacımız Doktora Programına en parlak ve yaratıcı beyinleri çekmek, onları en yeni bilgilerle donatıp yaratıcı araştırmacılar olmalarını sağlayarak işletmelerin ve işletme eğitimi veren çeşitli kurumların yaşantılarında fark yaratabilecek liderler olmalarını sağlamaktır.

Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Doktora (Ph.D.) Programı nın vizyonu, 21nci yüzyılda Doktora düzeyinde en ileri düzeyde işletme eğitimi veren, yeni bilgi üreten, yeni bilgilerin ulusal ve uluslararası kurumlarda ve işletmelerde başarıyla uygulanmasını sağlayacak örnek yöneticiler ve akademisyenler yetiştiren öncü ve yenilikçi bir program olmaktır.

Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Doktora (Ph.D.) Programının misyonu, farklı akademik geçmişlerden, iş dünyasının çeşitli kurumlarından ve çeşitli mesleklerden gelen Doktora adaylarına, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde kazandırılmış olan kuramsal temeller üzerinde, özgün bilimsel araştırmalar yürütme, işletme sorunlarına yaratıcı çözümler geliştirme, eleştirel, çözümleyici ve yenilikçi yeteneklerle donatılmış öncü profesyonel yöneticiler ve donanımlı akademisyenler yetiştirmek üzere gerekli bilimsel ortamı yaratmaktır.

Vizyon Misyon

Vizyon:

Yeditepe Doktora Programı ile vizyoner, etik değeri yüksek ve yetkin küresel yöneticiler, akademisyenler ve liderler yetiştirmek suretiyle toplumumuzun sosyo-ekonomik gelişimine değer katmak.

 

Misyon:

Yeditepe Doktora programının ana misyonu öğrencilerimizin; en güncel ve gerekli yönetsel bilgi, araç ve teknikleri öğrenmelerini sağlamak; küresel iş ortamlarında başarılı kariyerlerini desteklemek için yönetsel beceri ve yetkinlik kazanımlarını pekiştirmek; stratejik ve sistem düşünme becerileriyle rekabetçi ve girişimci yöneticiler ve liderler olmalarına yardımcı olmak; ve öğrenmeyi öğrenme, etik ve sosyal sorumluluk değerlerini kazanmalarına yardımcı olmak.

Başvuru Koşulları

Başvuru Süreci:

Ön kayıt başvurusu için linkte yer alan form doldurulmalı http://ebs.yeditepe.edu.tr/

Adaylar başvuru yaparken uzmanlık alanı olarak "İşletme" seçeneğini seçeceklerdir.

İşletme Doktora Programına kabul için TOEFL IBT 66 veya YDS / YÖKDİL 55 seviyesinde İngilizce bilgisi zorunludur. TOEFL IBT sınavının geçerlik süresi iki yıl, diğer sınavların geçerlik süreleri beş yıldır. Dil sınav sonucunu listelenen sınavlarla belgeleme şartı İngilizce dilde eğitim yapan Türk veya yabancı üniversitelerin lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olan adaylar için de geçerlidir.

Yeditepe Üniversitesi yüksek lisans veya lisans mezunu adayların da dil sınav sonucunu belgelemeleri ve diğer başvuru evraklarını eksiksiz olarak teslim etmeleri gereklidir.

İşletme Doktora Programının İngilizce hazırlık programı yoktur. Bu nedenle, yalnızca İngilizce yeterliğini listelenen sınav sonuçlarıyla belgeleyen adaylar işletme doktora programına başvurabilirler. Yeni YÖKDİL yönetmeliği doğrultusunda belgesi mevcut olmayan adaylar, “Şartlı Öğrenci” statüsünde kabul edilmeyecektir.

Yazılı ve sözlü sınav tarihleri ve sonuçları işletme doktora programına ait bu web sitesinin "Duyurular" kısmında ilan edilecektir. Başvuru yapan adaylar sınav sonuçlarını bu web sitesinden öğrenebileceklerdir.

Ön Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

(Not: Kesin kayıt sırasında gerekli belgeler ve asgari koşullar için lütfen aşağıda "kesin kayıtlarda gerekli belgeler" bölümüne bakınız)

 • Niyet Mektubu
 • İki adet Referans Mektubu
 • Başvuru Formu (Bu formu Sosyal Bilimler Enstitüsü sayfasından online olarak doldurabilirsiniz)
 • ALES (minimum 55 puan) veya GMAT Sınavı Sonuç Belgesi fotokopisi (Sadece Türk adaylar için gerekli)
 • İngilizce Sınavı Sonuç Belgesi fotokopisi
 • Lisans ve Yüksek Lisans Diploma fotokopileri
 • Resmi Lisans ve Yüksek Lisans Transkriptlerinin fotokopileri
 • İngilizce Özgeçmiş
 • Askerlik Durum veya Terhis Belgesi fotokopisi

Kesin Kayıtlarda Gerekli Belgeler:

 • Lisans / Yüksek Lisans Diploması Aslı Ve 2 Adet Fotokopisi (Öğrenimini Yurt dışında tamamlamış öğrencilerin belgelerini noter onaylı Türkçe tercümeli olarak getirmeleri gerekmektedir.)
 • Lisans / Yüksek Lisans Transkriptinin Aslı Ve 2 Adet Fotokopisi (en az 3.00 / 4.00 GPA zorunluluğu vardır)(Öğrenimini Yurt dışında tamamlamış öğrencilerin belgelerini noter onaylı Türkçe tercümeli olarak getirmeleri gerekmektedir.)
 • ALES Sonuç Belgesi Çıktısı (Sadece Türk adaylar için gerekli)
 • Dil Muafiyet Belgesi ( YDS , YÖKDİL veya TOEFL)
 • Yurt Dışında Okumuş T.C. Vatandaşı Adaylar İçin YÖK' Den Alınacak Diploma Denklik Belgesi
 • Askerlik Durum Belgesi Orijinali. (Askerliğini yapmış olanlardan terhis belgesi fotokopisi.)
 • Nüfus Cüzdanı  Aslı ve Fotokopisi
 • İkametgah Belgesi. (Muhtardan veya e-devlet çıktısı)
 • 4 adet vesikalık fotoğraf

Yabancı Uyruklu Adaylardan İstenen Belgeler:

Yabancı uyruklu adaylardan yukarıda yer alan belgelerin noter tasdikli Türkçe tercümesine ilave olarak,kesin kayıtlarda aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 • Pasaportun ilgili sayfalarının fotokopisi.
 • İkametgah tezkeresinin ilgili sayfalarının fotokopisi.
 • Öğrencilerin lisans ve yüksek lisans transkript belgeleri orijinali.

Online başvuru için lütfen tıklayınız

Bologna

Cuma, 30 Aralık, 2022 - 10:55
Değerli Doktora Öğrencilerimiz, Doktora yeterlik sınavı 23 Ocak 2023 Pazartesi günü yapılacaktır. Bu dönem sonunda yeterliğe girecekseniz lütfen 03 Ocak 2023 Salı gününe kadar yasin.onder@yeditepe.edu.tr adresine bu dönem hangi alandan (yönetim, pazarlama...
Çarşamba, 12 Ekim, 2022 - 17:56
Değerli Doktora Öğrencileri, Doktora müfredatımız bu dönem değişti. Serbest Seçmeli - 1 ve Bölüm Seçmeli - 3 dersi müfredattan kaldırıldı. Bu iki ders yerine önceden seçmeli olan DBA 612 Strategic Management ve DBA 640 Marketing Theory dersleri zorunlu oldu. Güncel müfredatınız aşağıdaki gibidir...
Çarşamba, 22 Haziran, 2022 - 15:36
Değerli Öğrencilermiz, 2022 Bahar dönemi doktora yeterlik sınav tarihi ve jurilerine dair bilgilendirme maili "std" uzantılı maillerinize gönderilmiştir.  İşletme Bölümü Başkanlığı
Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 12:13
Değerli Öğrencilerimiz, 2022 Bahar döneminde yapılacak olan doktora yeterlik yazılı sınavı 1 Temmuz 2022 Cuma günü, yazılı sınavda başarılı olan öğrencilerimiz için sözlü sınav 5-6-7 Temmuz 2022 tarihlerinde yapılacaktır. Yeterlik sınavına girmek isteyen öğrencilerimizin ivedilikle bölüm...
Salı, 18 Ocak, 2022 - 16:22
Değerli Doktor Adaylarımız, 2021 Güz döneminde yapılacak olan doktora yeterlik yazılı sınavı 1 Şubat 2022 Salı günü 10.00-13.00 arasında düzenlenecektir. İşletme Bölümü Başkanlığı
Eki 20

Değerli Öğrencilerimiz,

Doktora yeterlik sınavına girecek olan öğrencilerimizle yeterlik sınavı hakkında Zoom...