• TR
  • EN

Bölüm Hakkında

Plastik Sanatlar Bölümü Yüksek Lisans Programının amacı; öğrencileri, günümüz sanatının disiplinlerarası özelliklerine uygun şekilde, farklı sanat alanlarını kullanma kapasitesine sahip sanatçılar olarak yetiştirmektir. Verilen eğitim, bir yandan öğrencilerin sanatsal yeteneklerini geliştirirken diğer yandan sanatsal kavramları düşünme ve anlama becerilerini ilerletmelerini sağlamayı hedefler.

Bu amacı gerçekleştirmek için; öğrencilerin, farklı disiplinlerin kendine özgü teorik ve pratik sorunlarını kavramaları ve bunları kendi özgün yaklaşımlarıyla yorumlayarak kavram ve eser üretmeleri için ortam hazırlar.   Bölümün öngörüşü; sanatsal yaratıcılıkta düşünsel gelişimin, bireysel yeteneklerin gelişiminin ve çalışma yönünde bir özdisiplin oluşturulmasının sanat eğitiminin temeli olduğu yönündedir.

Bu bağlamda eğitim programı bir yandan öğrencinin düşünsel gelişimiyle sanatsal değerleri sorgulayıp yaratıcılığını teşvik edecek ve heyecanlarını artıracak şekilde özgürlük ortamı sağlarken diğer yandan yoğun uygulama çalışmaları ile özdisiplini geliştirmeyi hedefler. Geniş atelyeleri, çağdaş düzeyde yürütülen eğitim anlayışı ve sağlanan sergileme olanakları ile öğrencilerin bütünsel bir sanat ortamı içerisinde yetişmeleri sağlanmaktadır.   

Plastik Sanatlar Yüksek Lisans bölümünden mezun olan öğrenciler, bağımsız sanatçılar olabilecekleri gibi, eğitimci, kurs yöneticisi, sanat danışmanı, sergi düzenleyicisi olarak da çalışabilirler.

Vizyon Misyon

Plastik Sanatlar Bölümü Yüksek Lisans Programının amacı; öğrencileri, günümüz sanatının disiplinlerarası özelliklerine uygun şekilde, farklı sanat alanlarını kullanma kapasitesine sahip sanatçılar olarak yetiştirmektir. Verilen eğitim, bir yandan öğrencilerin sanatsal yeteneklerini geliştirirken diğer yandan sanatsal kavramları düşünme ve anlama becerilerini ilerletmelerini sağlamayı hedefler.

Bu amacı gerçekleştirmek için; öğrencilerin, farklı disiplinlerin kendine özgü teorik ve pratik sorunlarını kavramaları ve bunları kendi özgün yaklaşımlarıyla yorumlayarak kavram ve eser üretmeleri için ortam hazırlar.   Bölümün öngörüşü; sanatsal yaratıcılıkta düşünsel gelişimin, bireysel yeteneklerin gelişiminin ve çalışma yönünde bir özdisiplin oluşturulmasının sanat eğitiminin temeli olduğu yönündedir. Bu bağlamda eğitim programı bir yandan öğrencinin düşünsel gelişimiyle sanatsal değerleri sorgulayıp yaratıcılığını teşvik edecek ve heyecanlarını artıracak şekilde özgürlük ortamı sağlarken diğer yandan yoğun uygulama çalışmaları ile özdisiplini geliştirmeyi hedefler.

Geniş atelyeleri, çağdaş düzeyde yürütülen eğitim anlayışı ve sağlanan sergileme olanakları ile öğrencilerin bütünsel bir sanat ortamı içerisinde yetişmeleri sağlanmaktadır.    Plastik Sanatlar Yüksek Lisans bölümünden mezun olan öğrenciler, bağımsız sanatçılar olabilecekleri gibi, eğitimci, kurs yöneticisi, sanat danışmanı, sergi düzenleyicisi olarak da çalışabilirler.

Başvuru Koşulları

  • Yurtiçi ve yurtdışı denkliği olan bir kurumdan lisans diploması almış olmak gerekir.
  •  ALES ve YDS sınavları gerekmemektedir.
  • Başvuruda bulunan öğrenci adaylarının yetenek sınavı ve mülakat sınavına girmeleri gerekir.

Bologna

Salı, 24 Ocak, 2023 - 13:16
2022-23BAHAR Dönemi Plastik Sanatlar ve Resim Programı Lisansüstü Eğitim Programı Giriş Sınavı Şartnamesi 2022-23 BAHAR Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar ve Resim Programı Lisansüstü Giriş Sınavları (Yüksek Lisans / Sanatta Yeterlik) için başvuran adaylardan...
Salı, 14 Eylül, 2021 - 14:01
2021-22 Güz Dönemi Plastik Sanatlar ve Resim Programı Lisansüstü Eğitim Programı Giriş Sınavı Şartnamesi 2021-22 Güz Dönemi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar ve Resim Programı Lisansüstü Giriş Sınavları (Yüksek Lisans / Sanatta Yeterlik) için başvuran adaylardan...
Pazartesi, 12 Ekim, 2020 - 17:22
YÜKSEK LİSANS   Plas 501 Resim I                                          ...
Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 10:56
2020-2021 Eğitim öğretim yılı başvuruları için aşşağıdaki linke tıklayarak kayıt yapabilirsiniz. Link; http://ebs.yeditepe.edu.tr/ Başvurular devam etmektedir. Başvuru sırasında vermiş olduğunuz bilgileriniz üzerinden sizinle tarih ve saat konusunda iletişime...
Çarşamba, 1 Ağustos, 2018 - 15:36
Plastik Sanatlar ve Resim Yüksek Lisans sınavları her yıl, bahar dönemi için Ocak ayında, güz dönemi için ise Haziran ve Ağustos aylarında yapılmaktadır. Sınav takvimi online başvuru yapan adaylara elektronik posta ile gönderilmektedir. Online başvuru için lütfen tıklayınız ...