• TR
  • EN

Bölüm Hakkında

      Dünya ekonomilerinin bir gerçeği haline gelmiş olan küreselleşme süreci dahilinde günümüz iş ortamlarında rekabet gittikçe daha da önemli hale gelmektedir. Bu yüzden, uluslararası seviyede çalışmak isteyen her yönetici veya yönetici adayı, iş dünyasının kendisinden talep edeceği yönetim yetkinlikleri bağlamında, geniş kapsamlı teorik bilgilere, uygulama yetkilerine, ve yönetici sorumluluklarına sahip olmak zorundadır. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İşletme Yönetimi (Almanca) Yüksek Lisans programı, mezunlarını bu yetenekler bütünüyle donatmayı amaçlamaktadır.

      Programın eğitim dili Almanca’dır. Birden fazla yabancı dil bilmenin ve bunu iş dünyasına endekslenmiş olarak ileri seviyede kullanabilmenin, rekabette fark yaratan birincil etkenlerden olduğuna inanıyoruz. Ulusal bağlamda, Türkiye’de aktif yaklaşık 7000 Alman firmasının, Almanca’yı iş dili olarak kullanabilen kalifiye elemanlar arayışında olduğunun farkındayız. Yabancı dil bilme, uluslararası bağlamda da doğal olarak mezunlarımızın rekabet kabiliyetini perçinlemektedir.

     Uluslararası İşletme Yönetimi Master programı, işletme, yönetim ve finans alanlarında uzmanlaşmış, teorik ve pratik bilgiye sahip, iş dünyasına yakın güçlü ve tecrübeli öğretim kadrosuyla, öğrencilerini kuram, uygulama, tanı, problem çözme ve karar verme yetkinlikleriyle donatmaya hazırdır.

     Ücretlendirme konusunda,Yeditepe Üniversitesi mezunlarına %25 indirim uygulanırken, bölüm birincilerine %100 burs verilmektedir.

     Almanya Kassel Üniversitesi ile Yüksek Lisans düzeyinde Erasmus anlaşmamız bulunmaktadır.

 

Azami bitirme süresi ; Tezli Yüksek Lisans Programı : 4 dönem ders + 2 dönem tez olmak üzere 6 dönem dir.  Tezsiz Yüksek Lisans Programı : 3 dönem dir.

Programı bitirme koşulu ; Tezli Yüksek Lisans Programı: 7 ders + 1 Seminer ve Tez dir. Tezsiz Yüksek Lisans Programı : 10 ders + Bitirme Projesi dir.

 

   Tezli master programımız en az 21 krediden oluşmaktadır. Tezsiz master programımız ise en az 30 krediden oluşmaktadır.  

 

 Uluslararası İşletme Yönetimi Master programı dersleri, hafta içi akşam 19:00-22:00 ve/veya Cumartesi günleri 09:00-16:00 arasında yapılmaktadır.

 

 Prof. Dr. E. Şule AYDENİZ

  Anabilim Dalı Başkanı

Vizyon Misyon

 VİZYONUMUZ       

     Yüksek düzeyde kaliteli eğitim verebilen, sosyal gelişmelere açık, geniş bir çerçevede bilimsel araştırma ve yayın yapabilen ,yabancı dilde eğitim standartını Avrupa seviyesine getirebilen, yükselmek isteyenlerin öncelikli tercihi olabilen, uluslararası düzeyde saygın ve etkin ,kendi alanında öncü bir master programı olarak tanınmaktır.

 

   MİSYONUMUZ

     İşletmecilik alanında akademik ve bilimsel gelişmeye katkıda bulunan kadrolarla ,teorik ve pratik altyapıyı sunabilen programlarla,hem ulusal hem uluslararası düzeyde etkinlik gösterebilen yönetici kadrolar yetiştirerek ,topluma hizmet ederken etik değerlere saygılı ,yaratıcı bireyleri iş dünyasına ve akademiye  hazırlamak ve yükselmelerine yardımcı olmaktır.

Başvuru Koşulları

Sosyal Bilimler Enstitüsü Başvuru ve Kesin Kayıt Aşamaları

  •  http://ebs.yeditepe.edu.tr/ adresinden ön kayıt başvuru formunun doldurulması
  • Adaylara e-mail yoluyla bölüm iletişim bilgileri ve girilecek sınav tarihlerinin bildirilmesi
  • Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt evraklarıyla Enstitüye başvurması ve düzenlenen evraklarıyla Rektörlük Lisansüstü ofise yönlendirilmesi
  • Peşin ödemeler için Sosyal Tesisler binasında bulunan Yapı Kredi Bankasına, kartla yapılacak ödeme için Rektörlük 3. Katta bulunan Mali İşlere gidilmesi

           (Bankaya ödemesini nakit yapan adayların banka dekontunu Mali İşlere ibraz ederek kaydını aktifleştirmesi gerekmektedir)

  • Kaydı aktif hale gelen öğrencinin ders seçimi için Enstitüden kullanıcı adı ve şifre alması
  • Öğrencinin http://obs.yeditepe.edu.tr/  adresinden ders kayıt işlemini gerçekleştirmesi

Yüksek Lisans Programları

 -           Yurtiçi ve yurtdışı denkliği olan bir kurumdan lisans diploması almış olmak.

-           Tezli Yüksek Lisans programları için ALES'den herhangi bir puan türünden minimum 55 ve üstünde puana sahip olmak. (Geçerlik süresi beş yıldır.)

-           İngilizce dil sınavından muafiyet için son beş yıl içinde girilen YÖKDİL, YDS' den 55 veya TOEFL IBT' den 66, puana sahip olmak. 

-           Almanca dil sınavından muafiyet için son iki yıl içinde girilen, Goethe Enstitüsünden en az B2 ya da DAAD' dan TestDaF 3,5 veya 5 (B2) Almanca dil sertifikalarına sahip olmak.

-          Başvuran aday öğrenci eğer üniversitelerin Almanca bölümlerinden mezunsa herhangi bir dil şartı belgesi aranmamaktadır.

Bologna

Perşembe, 30 Temmuz, 2020 - 13:55
5 Ağustos 2020 saat 19:30'da Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisans bölüm başkanı Sayın Prof. Dr. Şule Aydeniz'in anlatımıyla gerçekleşecek online seminerimize herkesi bekliyoruz. 
Perşembe, 2 Temmuz, 2020 - 14:05
Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü yüksek lisans tanıtım etkinliğimize 5 Ağustos 2020 saat 19:30'da  tüm aday öğrencilerimizi bekliyoruz.
Çarşamba, 27 Mayıs, 2020 - 21:20
Yeditepe Üniversitesi Lisansüstü Tanıtım Gününe Davetlisiniz! Kariyer hedeflerini gerçeğe dönüştürmek isteyen öğrencileri, iş profesyonellerini uluslararası standartlarda nitelikli bir eğitime adım atmak için etkinliğimize bekliyoruz. Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans (...
Çarşamba, 29 Nisan, 2020 - 23:43
Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans bölümünü düşünen adaylarımız için geçerli olan burslar aşağıda belirtilmiştir: a) Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olan öğrencilere %25 indirim. b) Mezuniyetten sonra en geç iki takvim yılı içinde başlamak ve genel not ortalaması...
Perşembe, 2 Ocak, 2020 - 23:28
Geçmiş yıllarda sektöre üst düzey yönetici yetiştiren Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü tekrardan aktive edilmiştir. Şimdiden tüm yönetici adaylarımızla tanışmak için sabırsızlanıyoruz.
Cumartesi, 30 Mayıs, 2020 - 20:31
Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Bölüm Tanıtımı etkinliğimize katılan tüm katılımcılarımıza teşekkürler!  
Cumartesi, 16 Mayıs, 2020 - 17:08
"Koronavirüs Döneminde Bütçe ve Planlama Sorunları" adlı online etkinliğimize katılan başta konuşmacılarımız olmak üzere tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.
Perşembe, 28 Haziran, 2018 - 09:49
T.C. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞLETME YÖNETİMİ (ALMANCA) YÜKSEK LİSANS PROGRAMI                  Uluslararası seviyede çalışmak isteyen her yönetici veya yönetici adayına uygun bir ders programını...