• TR
  • EN

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İstanbul Vergi Merkezi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Futbol Kulüplerinin Ekonomik ve Mali Sorunları” başlıklı toplantı 16 Ekim 2017 Pazartesi günü Hukuk Fakültesi Binası Z12 nolu salonda gerçekleştirildi. Toplantıda Türk futbolu konusunda önde gelen isimler konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar arasında Yeminli Mali Müşavir, Avukat ve Baker Tilly Güreli Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Güreli; Yeminli Mali Müşavir, Avukat ve Global Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Nas ve Dünya Gazetesi yazarı ve Futbol Ekonomisti Tuğrul Akşar yer aldı. Hüsnü Güreli ve Adnan Nas aynı zamanda İstanbul Vergi Merkezi üyeleridir.

Toplantı Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve İstanbul Vergi Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hakan Üzeltürk’ün açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının başında Prof. Üzeltürk, Prof. Dr. Adnan Tezel toplantıları serisinin bir devamı olduğunu belirttiği bu toplantıda Adnan Tezel’i saygı ve minnetle andı. Ayrıca, toplantının organizasyonunda değerli katkılarından dolayı Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı ve Hukuk Kulübü’ne teşekkürlerini iletti. Üzeltürk, konuşmasının devamında ise toplantı konusunun öneminden bahsederek toplantıda konuşmacı olarak yer alan isimleri tanıttı.

Toplantı Adnan Nas’ın konuşması ile başladı. Önceden Galatasaray Spor Kulübü’nde yönetim kurulunda da yer almış olan Nas, Türk futbolundaki yapısal sorunlardan ve bu sorunların giderilmesi noktasında alınması gereken önlemler ve çözüm önerilerinden bahsetti. Daha sonraki konuşmacı Hüsnü Güreli konuşmasının başında Adnan Tezel’i saygı ile andıktan ve hakkında bazı bilgiler verdikten sonra Türk futbolunun içindeki bulunduğu mali durumu dinleyicilere aktardı. Dinleyiciler tarafından büyük ilgi ile takip edilen bu sunumda Türk Kulüplerinin yaşadığı mali sorunların nedenleri, boyutları ve çözüm önerileri izah edildi. Güreli’nin sunumunun ardından toplantıda son olarak Tuğrul Akşar konuşmasını yaptı. Futbol ekonomisti olarak bu alanda çalışmalarını sürdüren Akşar, Türk futbolunun ekonomik boyutlarını Avrupa ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak dinleyicilere aktardı. Akşar özellikle futbolun ekonomik büyüklüğünün önemli bir kısmını teşkil eden yayın hakları konusunda gerek Türkiye’de gerekse önde gelen Avrupa liglerindeki son durumun analizini sundu.

Dinleyiciler arasında öğretim üyeleri ve İstanbul Vergi Merkezi üyeleri de yer aldı. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin büyük bir ilgi ile takip ettiği toplantının son bölümünde soru-cevap gerçekleştirildikten sonra Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sultan Tahmazoğlu Üzeltürk tarafından konuşmacılara plaketleri takdim edildi.

Ne Zaman: 
Pazartesi, 16 Ekim, 2017 - 11:00 to 12:00